USB4 or USB 4.0, so what about this name?
USB4, czyli uzupełnienie poprzednich wersji USB.
Jak można zauważyć w powyższym nagłówku, prawidłowa nazwa nowego standardu to USB4 a nie jak wiele osób sądziło USB 4.0. Sam projekt bazuje w dużym stopniu na specyfikacjach USB 3.2 oraz 2.0. USB4 to wtyczki oraz gniazda typu C, obsługujące zasilanie USB, przesyłanie danych oraz przesyłanie audio/video. USB4 identyfikuje dwie szybkości transferu – 20Gbps oraz 40Gbps: - Nazwa marketingowa: USB4 20Gbps (przesyłanie sygnału 20Gb/s) - Nazwa marketingowa: USB4 40Gbps (przesyłanie sygnału 40Gb/s)
Kluczowe cechy USB4:
- Dwupasmowa obsługa przy użyciu istniejących kabli USB-C
- Podwojona przepustowość w celu zwiększenia wydajności USB-C
- Transfer o prędkości do 40Gb/s w zależności od kabla
- Obsługa wielu protokołów danych oraz wyświetlania jednocześnie
- Zgodność wsteczna z USB3.2, USB 2.0 oraz Thunderbolt 3
Korzyści z wprowadzenia USB 4 generacji
Standard USB dąży od jakiegoś czasu do ujednolicenia wtyków oraz gniazd – w tym wypadku wszystkie urządzenia stopniowo będą wyposażane jedynie w wersję USB-C. Doskonale pamiętamy czasy, w których USB 1.0 oraz 2.0 można było znaleźć pod wieloma postaciami… Można było znaleźć USB typu A, typu B, Mini A, Mini B, Micro A oraz Micro B. Kolejna wersja warta uwagi to USB 3.1 drugiej generacji. Tutaj jedyne dostępne typy USB to typ A oraz typ C. Na reszcie dochodząc do sedna, USB4 będzie dostępny jedynie w wersji USB-C. Oprócz typów gniazdek i wtyków na uwagę zasługuje obsługiwana prędkość danych, którą można porównać na poniższym schemacie.
Ekstremalnie szybkie ładowanie urządzeń
Wszystkie urządzenia wyposażone w USB4 będą automatycznie obsługiwać technologię Power Delivery, która może dostarczać do 100W mocy. USB PD wykorzystuje funkcję inteligentnego ładowania, które ustawia taką wartość ładowania, aby nie było ono ani zbyt wolne, ani zbyt szybkie.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kabla USB4
Oprócz tego, że kable USB4 różnią się prędkością przesyłania danych (Każdy z nich i tak będzie wyjątkowo szybki), warto skupić się na oplocie oraz właściwościach plastycznych kabla USB4. Zdarza się, że kable tej kategorii są sztywne, przez co rekomendujemy te wykonane z elastycznym oplotem. W znacznym stopniu ułatwia to układanie kabla nawet w trudniejszych warunkach. Kable wysokiej jakości znajdziesz tutaj.