Opinie o Nas
Blog technologiczny DMTrade.pl

Ecological electricity when traveling or in the event of a power failure? Now it's possible with FlashFish energy storages

Products, Elektryka
Published on 20-07-2022

Dostęp do zasilania poza domem, ekologia, odnawialne źródła energii - dziś to właśnie te tematy są na topie. Tylko czy musimy inwestować wiele tysięcy w fotowoltaikę, aby jako domowi użytkownicy móc trochę wspomóc naturę? Czy w podróży, na kampingach i w terenie musimy martwić się zasilaniem? Okazuje się, że nie.

Prąd - podstawa w dzisiejszym świecie. Czy da się żyć bez niego? Szczerze wątpię. Dostęp do energii elektrycznej jest czymś, o co należy zadbać w każdym domu, a także wybierając się w nieznane. Zdarząją się jednak przypadki awarii sieci energetycznych np. podczas burz. Od prądu jesteśmy także odcięci jeśli wybierzemy się w odludne miejsce na odpoczynek - od cywilizacji i dla napawania się pięknem natury. Mimo wszystko pęd dzisiejszego życia od wielu z nas wymaga, abyśmy byli w kontakcie z resztą świata. Oznacza to w pełni naładowane smartfony, laptopy - wielu z nas nawet podczas wakacji wypełnia swoje obowiązki zawodowe, czy po prostu chce być w kontakcie ze znajomymi i rodziną. Do tego należy dołączyć potrzebę użycia energii elektrycznej dla pozostałych urządzeń np. lodówki turystycznej

"Idź po wiaderko prądu", czyli skąd mieć prąd w terenie?

By móc skorzystać z energii elektrycznej w plenerze, można podpiąć się do zewnętrznych przyłączy elektrycznych campingowych. Co zrobić, gdy takich przyłączy nie ma? Dawniej należało zabrać ze sobą bardzo ciężki, głośny agregat generujący szkodliwe dla środowiska spaliny. Nie zawsze warunki te umożliwiają korzystanie z takiego rozwiązania, a dodatkowo nawet powinniśmy rozważyć w ogóle zastosowanie go pod kątem dbałości o środowisko.

Doskonałą alternatywą są teraz przenośne banki energii. Świetnie się sprawdzają, tam gdzie ciężko dotrzeć z dużym i ciężkim sprzętem, bądź tam gdzie hałas lub spaliny dyskwalifikuje użytkowanie. Taki powerbank jest niezastąpiony. Dodatkowo w połączeniu z przenośnym panelem solarnym tworzy doskonały duet niekończącego się źródła odnawialnej, ekologicznej energii - nie musimy mieć więc wyrzutów sumienia, że szkodzimy matce naturze. 

Taki powerbank warto nie tylko brać w plener, pod namiot, ale także doskonale sprawdza się w sytuacjach ryzyka zaniku energii, sytuacjach awaryjnych, lub gdy po prostu nie możemy sobie pozwolić na zanik energii np. przy sprzętach podtrzymujących funkcje życiowe. 

Zastosowań jest tyle ile sytuacji, które mogą nas spotkać na co dzień i w przyszłości. 

Czy generator elektryczny jest ciężki i duży?

Urządzenia te w zamyśle swoim mają być mobilne, a co za tym idzie ich wymiary i waga musi być zminimalizowana do minimum. Dobrym przykładem jest model Flash Fish A101, którego wymiary to 15,75cm x 15,75cm x 8,89cm oraz waga 1,2kg. Posiada aż 98Wh 26400mAh pojemności. Dodatkowo wyposażony został w praktyczną rączkę i pasek, którym można przypiąć go do plecaka. Co za tym idzie nawet dziecko może go zabrać z sobą na wycieczkę bez zbytniego wysiłku. Dodatkowo wbudowana lampa Led prócz funkcji awaryjnych Tryb S.O.S. i funkcji praktycznych, może okazać się świetnym pretekstem do zabawy w światło-cienie. 

Pozostałe powerbanki też nie odstają zbytnio pod względem wagi i wymiarów. Co oczywiste - jeśli potrzebujemy naprawdę dużego magazynu energii, który zasili nam wiele urządzeń np. lodówkę, telewizor, laptop, telefon, wiatrak oraz ekspres do kawy i to jednocześnie - będziemy potrzebowali mocniejszego banku energii np. najbardziej pojemnych powerbanków w naszej ofercie - modeli UA550 i UA1100. Charakteryzują się one kolejno mocą 600W i 1200W, pojemnością 148800 mAh i 297600 mAh oraz wagą 6,8kg i 11,5kg. Mimo iż początkowo może wydawać się, że są to dość ciężkie urządzenia, to patrząc na parametry okazuje się, że nie dość, że są solidnie wykonane, z wysokiej jakości materiałów to w dodatku mają doskonałe parametry i mogą zasilać wielokrotnie naprawdę sporą ilość urządzeń. Zatem - warto. Te urządzenia z powodzeniem zmieszczą się w bagażniku naszego auta, a ich przechowywanie nie powoduje żadnych trudności. 

Co można zasilić lub naładować przy pomocy mobilnego powerbanku?

Zasilić można praktycznie każde urządzenie elektryczne, zakończone europejską wtyczką elektryczną, w ramach dostępnej dla danego powerbanku maksymalnej mocy. 

Wróćmy do najmocniejszego i najbardziej pojemnego modelu FlashFish UA1100 który posiada aż 1100Wh 297600mAh mocy. Może zasilać urządzenia w sposób ciągły o konsumpcji 1200W, a chwilowo nawet 2000W. Przy czym nadal pozostaje mobilnym urządzeniem o wymiarach 19,2cm x 30,3cm x 19,2cm. Przykładem dla tego urządzenia może być używanie dowolnego sprzętu o mocy 900W (wiertarka, suszarka do włosów) przez 1,03h, telewizora o konsumpcji 110W przez 9h, mikrofalówki 600W przez okres 1,65h. To jest oczywiście tylko przykład, a zastosowań jest o wiele więcej. Przykładowy sprzęt i ilość ładowań czy też długość pracy przy pomocy magazynu energii prezentujemy na grafice poniżej. 

Jakiego rodzaju wyjścia posiadają stacje energii?

Większość ze stacji ładujących posiada szeroki wachlarz możliwości podłączenia urządzeń, od najbardziej popularnych jak wszystkie europejskie wtyczki elektryczne, aż po gniazda gniazda USB, USB Typu C, konektory zasilania czy gniazda samochodowe, popularnie zwanymi gniazdami zapalniczki. Są też jednostki jak model FlashFish A301 wyposażone w bezprzewodową ładowarkę indukcyjną umożliwiając ładowanie wybranych smartwatchy lub telefonów komórkowych w sposób jeszcze wygodniejszy.

Co oznacza tak naprawdę pojemność powerbanku?

Podstawowa i jedna z najważniejszych wartości urządzeń przechowujących energię elektryczną - pojemność. Dla niewtajemniczonych wyjaśniamy - co oznacza skrót mAh?

Jest to miliamperogodzina, czyli jedna tysięczna amperogodziny (Ah). Służy do określania pojemności akumulatorów elektrycznych. W praktyce oznacza zdolność do zasilania obwodu elektrycznego prądem o danym natężeniu przez określony czas. Ah = A x h (amper razy godzina), więc mAh = A x h / 1000. Miliamperogodzina określa całkowity ładunek elektryczny, jaki może oddać dany akumulator.  Jak się ma ta wiedza do wyboru określonego modelu? 

Do szacowania zużywanej przez urządzenia energii, konieczne jest określenie czasu, przez jaki dane urządzenie pracuje. Czas ten należy szacować między cyklami ładowania akumulatora użytkowego. Mnożąc zapotrzebowanie energetyczne (W) przez czas (h), uzyskamy watogodziny (Wh). Uzyskany wynik należy pomnożyć przez wartość: 1,2 (współczynnik bezpieczeństwa). Sumując zużycie energii każdego urządzenia przemnożone przez współczynnik bezpieczeństwa, uzyskamy całkowite zapotrzebowanie energetyczne.

Przykładowo: lampka pobierająca 50 W i załączona przez 4 godziny zużyje 200 Wh energii. Stosując bufor bezpieczeństwa, pojedyncza lampka zużyje 200 Wh * 1,2 = 240 Wh

Wybierając odpowiednią stację zasilania zatem musimy się zastanowić do jakich urządzeń mamy zamiar używać naszego magazynu energii i na jakich parametrach nam zależy.

Jeśli będzie to kilkukrotne naładowanie smartfona czy laptopa, a do tego zależy nam na najmniejszej wadze i wymiarze - powinniśmy zainteresować się modelami znajdującymi się w kategorii Powerbanki turystyczne

Bardziej wymagający użytkownicy, którzy celują w nieco większą pojemność i moc z pewnością znajdą coś dla siebie w kategorii Stacje ładowania

Natomiast profesjonalne, duże powerbanki to kategoria Generatory solarne z najmocniejszymi modelami, które poradzą sobie w każdej sytuacji i spełnią wszystkie, nawet najbardziej wyśrubowane wymagania. 

Jak sprawdzić poziom naładowania przenośnej stacji energii?

Na pewno każdy z nas kojarzy małe, przenośne powerbanki do telefonu, które trzeba długo ładować, a naładują naszą komórkę zaledwie do połowy. Ładowanie takich urządzeń to zwykle loteria, ponieważ dłużej używane traci swoje pierwotne właściwości - zwykle przez zbyt długie ich ładowanie. Nowoczesne powerbanki mają wyświetlacze LCD informujące poziomie naładowania wyrażony w procentach. Jest to bardzo przydatna funkcja informująca nas o konieczności doładowania urządzenia, aby nie zaskoczyła nas sytuacja rozładowania wbudowanej baterii ani także nie doprowadzamy do tego, że naładowany generator jest nadal przez wiele godzin podłączony do prądu. Te bardziej zaawansowane stacje ładowania posiadają wyświetlacz kolorowy oraz informują o portach ładowania, które są w danej chwili używane. 

W jaki sposób można naładować generator energii?

By zabrać energię z sobą w powerbanku trzeba go uprzednio naładować, podłączając do sieci elektrycznej. Można go też ładować podczas jazdy autem z gniazda zapalniczki. Do najbardziej ekologicznych rozwiązań służy ładowanie za pomocą rozkładanych, przenośnych paneli solarnych z kablem USB.

Jednym z popularniejszych modeli solarnych jest model FlashFish S1850. Generuje on moc znamionową 50W napięcie wyjściowe 18V 2,7A Max oraz USB 5V 2,1A, dla bardziej wymagających klientów polecamy czteroczęściowy FlashFish TSP18W100. Jest to najmocniejsza jednostka potrafiąca generować aż 100W, oraz napięcie wyjściowe 18V5,56A  USB Typu C (65W Max), prócz tego USB 3,0 (18W Max). Każdy z nich posiada rozkładany wspornik umożliwiający uzyskanie optymalnego kąta panelu solarnego podczas ładowania i zapewnia stabilną pozycję. Można też powiesić na ścianie, płocie lub położyć na dachu czy aucie. Dodatkowo panele solarne mogą działać autonomicznie, czyli zasilać urządzenia bezpośrednio - nie tylko ładować generatory energii. 

Korzystanie z mobilnych paneli słonecznych to ekologiczne rozwiązanie, a dodatkowo pozwala nam na zaoszczędzenie na rachunkach - oczywiście powerbanku naładowanego w taki sposób możemy używać również w domu, zmniejszając tym samym zużycie energii od naszego dostawcy. Aby zachować doskonałą żywotność baterii w magazynach energii powinniśmy pamiętać o ładowaniu urządzenia raz na jakiś czas, nawet jeśli go nie używamy. Więc jeśli nie wybieramy się w podróż i nie doświadczyliśmy awarii - wykorzystajmy zgromadzoną energię, aby zmniejszyć swoje rachunki za prąd na co dzień. 

Każdy może wykorzystać mobilne magazyny energii na swój sposób

Dziś wędkarz może zabrać na łódkę i korzystać oświetlenia czy też laptopa, nie zakłócając ciszy. Artysta uliczny zasilić swoje instrumenty. Sprzedawca handlować dalej na straganie po zmierzchu. Możesz teraz zorganizować imprezę w każdej scenerii, wyświetlić film w plenerze, dzieci mogą korzystać ze swoich mobilnych urządzeń w czasie podróży bez obawy o utratę poziomu energii... Ogranicza nas tylko wyobraźnia - nie parametry! A Ty jak wykorzystasz zmagazynowaną energię? 

 

DLA PRODUCENTÓW

Jeżeli jesteś producentem - proponujemy obsługę w formie stwarzania sklepów internetowych i sieci sprzedaży, kompleksowe rozwiązania dla producentów chcących zaistnieć w Polsce i Europie ze swoimi produktami.

INTEGRACJE CSV/XML

Sprzedawaj nasze produkty w swoim sklepie w systemie dropshipping. Ty sprzedajesz, my wysyłamy!

PRODUKTY OEM

Poszukujesz określonego towaru? Znalazłeś i chcesz importować? Nie masz doświadczenia w procedurach celnych? Chcesz uruchomić produkcję?

SPRZEDAŻ HURTOWA

Jesteś naszym stałym klientem, posiadasz sklep lub jesteś instalatorem? Kupuj w cenach hurtowych

Recently viewed

Swoboda wyboru
finansowanie w pełni online

Decyzja nawet w 15 minut

Sprawdź szczegóły