Nowości: Multiswitche antenowe Spacetronik
Multiswitche antenowe to jedne z podstawowych urządzeń do budowy instalacji antenowej systemu telewizji satelitarnej i naziemnej. Służy do rozdzielenia sygnału z satelity na kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu nawet użytkowników końcowych. Już teraz jeszcze lepsze multiswitche od marki Spacetronik. Co nowego możemy znaleźć w ofercie?
Multiswitche końcowe — do czego służą?
Multiswitch jest przeznaczony do rozbudowy wewnętrznej telewizyjnej instalacji antenowej. Umożliwia dystrybucję sygnału i podłączenie większej ilości gniazd abonenckich RTV-SAT. Automatycznie rozpoznają i dopasowują rodzaj sygnału przekazywanego do tunerów, stąd może być używany zarówno do podłączenia wielu odbiorników satelitarnych, jak i naziemnych. Ten rodzaj urządzenia jest przeznaczony do użytku wewnętrznego.
Seria Eco
Wysokiej jakości multiswitche z serii E to urządzenia pozwalające rozdzielić sygnał antenowy na 6, 8, 12, 16, 24 lub 32 urządzenia końcowe takie jak np. tunery SAT, dekodery DVB-T2. Zasilanie odbywa się za pośrednictwem zewnętrznego zasilacza dołączonego do multiswitcha. Zakres częstotliwości dla telewizji satelitarnej obsługiwany przez urządzenie to 950-2150MHz, natomiast dla telewizji naziemnej to 47-694MHz. Posiadają regulację tłumienia sygnału DVB-T/T2.
Multiswitche seria E z 5 wejściami (4 wejścia sygnału satelitarnego oraz jedno wejście Terriestal)
Multiswitche posiadają 5 wejść — do 4 z nich podłączamy konwerter LNB Quattro i do ostatniego z nich zsumowany sygnał TV naziemnej i radiowej.
Multiswitche seria E z 9 wejściami (8 wejść sygnału satelitarnego oraz jedno wejście Terriestal)
Multiswitche posiadają 9 wejść — do 8 z nich podłączamy 2 konwertery LNB Quattro i do ostatniego z nich zsumowany sygnał TV naziemnej i radiowej.
Seria PRO
Wysokiej jakości multiswitche z serii PRO to urządzenia pozwalające rozdzielić sygnał antenowy na 8, 12, 16, 20, 24, 28 lub 32 urządzenia końcowe takie jak np. tunery SAT, dekodery DVB-T2. Zakres częstotliwości dla telewizji satelitarnej obsługiwany przez urządzenie to 950-2150MHz, natomiast dla telewizji naziemnej to 47-694MHz lub 47-790MHz w zależności od modelu. Posiadają wbudowany filtr LTE. Seria PRO charakteryzuje się zastosowaniem wewnątrz urządzenia stabilnego zasilacza i dodatkowego przełącznika 0/12V do zasilania toru DVB-T/T2/FM/R. Przy produkcji zostały wykorzystane najwyższej jakości potencjometry, które sprawiają, że sygnał jest stabilny i pozwalają na szybkie przełączanie kanałów nawet przy gorzej wykonanej instalacji (np. zbyt małej antenie sat czy na złym okablowaniu). Jego obudowa i uchwyty zostały wykonane z wytrzymałych materiałów, co przekłada się bezpośrednio na dłuższą żywotność urządzenia.
Multiswitche seria PRO z 5 wejściami (4 wejścia sygnału satelitarnego oraz jedno wejście Terriestal)
Multiswitche posiadają 5 wejść — do 4 z nich podłączamy konwerter LNB Quattro i do ostatniego z nich zsumowany sygnał TV naziemnej i radiowej.
Multiswitche seria PRO z 9 wejściami (8 wejść sygnału satelitarnego oraz jedno wejście Terriestal)
Multiswitche posiadają 9 wejść — do 8 z nich podłączamy 2 konwertery LNB Quattro i do ostatniego z nich zsumowany sygnał TV naziemnej i radiowej.
Multiswitche kaskadowe
Multiswitche kaskadowe to rodzaj urządzenia, który oprócz rozdzielenia sygnałów na użytkowników końcowych, może posłużyć do rozbudowy instalacji poprzez podłączenie kolejnego multiswitcha kaskadowego lub końcowego. Pozwala swobodnie skalować wielkość sieci poprzez dokładanie kolejnych urządzeń. Używa się ich np. do umieszczenia na różnych piętrach budynku, co pozwala na skrócenie odległości od wyjścia multiswitcha do tunera satelitarnego lub dekodera naziemnego u użytkownika końcowego. W przypadku awarii instalacji multiswitch pozwala na wygodne odpięcie wadliwego urządzenia i zastąpienie go sprawnym, co znacząco ogranicza czas naprawy.
O czym należy pamiętać przy instalacji multiswitcha antenowego?
Do prawidłowej pracy zaleca się podłączenia konwertera Quattro podającego sygnał z czterech częstotliwości. Należy odpowiednio podłączyć go do czterech oznaczonych wejść multiswitcha — trzeba zwrócić uwagę na oznaczenia złącz LOW BAND, HIGH BAND oraz odpowiednie przyporządkowanie polaryzacji H (poziomej — horyzontalnej) i V (pionowej — wertykalnej). W przypadku switchy z 9 wejściami należy zastosować dwa konwertery. Do ostatniego z wejść (TERR) wprowadzamy zsumowany sygnał TV naziemnej i radiowej. Dzięki takiemu połączeniu na każdym wyjściu z multiswitcha wyprowadzony zostaje zarówno sygnał satelitarny, jak i naziemny. Całość instalacji należy zakończyć gniazdem końcowym R-TV-SAT.
Przy montażu musimy pamiętać także o zapewnienie odpowiednich warunków — m.in. należy montować urządzenie z dala od wpływu warunków atmosferycznych, zabezpieczyć przed dostępem dla osób postronnych oraz zapewnić odpowiednią wentylację.